دسته‌بندی نشده۱۹ مهر به عنوان روز بزرگداشت تاریخ و مقام مورخ تعیین شود - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 7, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، تعدادی از پژوهشگران حوزه تاریخ معاصر در حرکتی اقدام به راه اندازی پویش ثبت روز ۱۹ مهر به عنوان «روز بزرگداشت تاریخ و مقام مورخ» کرده‌اند. محمد دروگر پژوهشگر ضمن اعلام این خبر گفت: در فاز اولیه این طرح، قریب به ۶۰ نفر از علاقه‌مندان و فعالان حوزه فرهنگ بیانیه این پویش خطاب به رئیس جمهور را امضا کرده‌اند. در حال حاضر این پویش در سایت کارزار ثبت شده و دروگر از تمام فعالان عرصه فرهنگ، هنر و تاریخ دعوت کرده که به این پویش بپیوندند و نام خود را در آن ثبت کنند.

در متن این درخواست آمده است:
«باسمه تعالی
جناب حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
رئیس‌جمهور محترم و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی

سلام عیلکم

گرچه امروزه قدر و قیمت «تاریخ و علم تاریخ» بر عمده جهانیان واضح و آشکار است اما همه‌کس به اهمیت علم تاریخ به یک اندازه وقوف ندارند. توجه و التفات به تاریخ و تاریخی فکر کردن، شأنی از شئون انسان است. در میان موجودات زنده، تنها انسان است که تاریخ دارد؛ بدین معنی که به تاریخ داشتن خود و اشیا و امور دیگر آگاهی دارد. می‌توان گفت انسان‌ها هرچه از این حیث آگاه‌تر باشند، فرهیخته‌تر و فکورترند.

تاریخ برای جامعه به منزله حافظه برای افراد است. همانطور که فرد اگر حافظه خود را از دست دهد، هویت خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند بدون رجوع به گذشته و درک آن هویت خود را احراز کند، جامعه نیز بدون رجوع به گذشته و درک آن، جامعه‌ای بی‌هویت و فرهنگ خواهد بود و درست به همین دلیل می‌باید گفت که میان فرهیختگی و داشتن شعور تاریخی و به تعبیری دیگر، داشتن حس تاریخی، رابطه‌ای تنگاتنگ برقرار است.

کسی که در درک وقایع و حوادث روزگار خود و در تجزیه و تحلیل و تبیین آنها از تاریخ مدد نجوید و سیر تاریخی امور منتهی به آن وقایع و حوادث را در نظر نیاورد، نمی‌تواند درک درستی از آنها داشته باشد. واقعیت شبیه یک حجم است که حوادث و وقایع امروز تنها سطحی از آن حجم محسوب می‌شود و همانطور که سطح بدون حجم قابل تصور نیست، انقطاع وقایع و حوادث امروز از وقایع و حوادث گذشته نیز، ممکن و معقول نیست.

با وجود چنین اهمیتی متأسفانه توجه به تاریخ و تاریخ‌نگاری علمی در جامعه ما به محاق فراموشی رفته و عموم افراد جامعه دچار دروغ‌ها و ناراستی‌های شبکه‌های دروغ‌پرداز و معاند ضدایرانی شده‌اند. به همین جهت ما دانش‌آموختگان و پژوهشگران جامعه تاریخ ایران اسلامی از حضرتعالی و سایر اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستاریم تا با ثبت روز ۱۹ مهر به عنوان «روز تاریخ و بزرگداشت مقام مورخ» در جهت حفظ و حراست از هویت تاریخی ایران اسلامی کمک‌رسان ما باشید.
و من الله التوفیق و علیه التکلان»

علاقه‌مندان می‌توانند برای پیوستن به این کارزار و امضای بیانیه به لینک https://www.karzar.net/history-day مراجعه کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *