دسته‌بندی نشدهگزیده شعرهای شمس لنگرودی برای نوجوانان به چاپ رسید - مجله نشانه های تاریخی ایران

مارس 14, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، این کتاب دربردارنده ۸۳ قطعه شعر از شمس لنگرودی هم‌چون «رفتارِ تشنگی»، «در مهتابیِ دنیا»، «خاکستر و بانو»، «جشنِ ناپیدا»، «چترِ سوراخ»، «نت‌هایی برای بلبل چوبی»، «پنجاه و سه ترانه عاشقانه»، «باغبانِ جهنم» و «لب خوانی‌های قزل‌آلای من» و… است.

در بخشی از مقدمه‌ی کتاب «گزیده شعر محمد شمس لنگرودی» آمده است: «مگر نه این‌که از گذشته تابه‌حال نوجوان ایرانی در کتاب‌های درسی خود نیز نمونه‌هایی از آثار شاعران متقدم و معاصر را می‌خوانده است؟ افزون بر این وقتی نوجوان امروز، به‌طور وسیع با فناوری‌های نو ظهور به‌ویژه در عرصه‌ی رسانه مرتبط است، قطعاً نمی‌تواند و نباید از جهت دانش و بینش فرهنگی و ادبی دستِ خالی بماند و طبیعی است که به فراخ‌تر کردن میدان مطالعاتی‌اش همت بگمارد».

در بخشی از قطعه شعر «خوش آمده‌ای» می‌خوانیم: خوش‌آمده‌ای / ای بهار! / اما شکوفه و رودخانه‌هایت را پنهان کن / درختت را پنهان کن / کارخانه‌ها سر راهت در کمین‌اند / و از درخت تو / کشتی جنگی می‌سازند / رودخانه‌هایت را / بازوبندِ جلگه‌های زخم‌شده در بمباران‌ها می‌کنند / سکه‌هایت را جمع کن / شکوفه‌هایت / برای ژنده‌پاره‌ی زندگی کافی نیست.

مجموعه‌ی «گزیده شعر ما» با هدف آشنایی نوجوانان با شاعران بزرگ‌سال و پیش‌کسوت در قالب‌های کلاسیک، نیمایی، سپید و… و با تنوع طیف‌ها، نگاه‌ها و سبک‌های مختلف شعری از سوی کانون پرورش فکری منتشر شده است.

کتاب گزیده شعر محمد شمس لنگرودی در ۹۶ صفحه با قطع پالتویی برای نوجوانان بالای ۱۵ سال به چاپ رسیده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *