دسته‌بندی نشدهگزارشی لحظه به لحظه از رخداد شهادت رییس مذهب جعفری - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 5, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، انتشارات دلیل ما پنجمین چاپ کتاب «گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام صادق (ع)» نوشته محمدرضا انصاری را با شمارگان هزار نسخه، ۶۴ صفحه و بهای ۱۲ هزار تومان منتشر کرد. چاپ نخست این کتاب سال ۹۲ با شمارگان سه هزار نسخه منتشر شده بود.

این کتاب نخستین و تنها کتاب درباره شهادت رئیس مذهب جعفری و بیان ترورهای انجام شده درباره حضرت و مسمومیت و شهادت ایشان است. این گزارش در فرمی داستانی به مخاطبان ارائه شده تا آنها با روایتی روان بدانند که منصور دوانیقی چه توطئه‌هایی را برای قتل حضرت طراحی کرد و در مقابله با او چه معجزاتی به دست امام رخ داد و سرانجام آن حضرت چگونه مسموم شد و به شهادت رسید؟

نویسنده کتاب را در چهار بخش «تهدید در کوفه»، «تهدید در بغداد»، «منصور در مدینه» و «شهادت امام صادق(ع)» به سامان رسانده است. روایات این کتاب جملگی بر اساس منابع تاریخی بویژه منابع مکتب امامیه است و هیچگونه تخیلی در آن به کار نرفته است.

بخش اول کتاب با هشت تیتر بیانگر نقشه قتل امام صادق (علیه السلام) در کوفه و آتش زدن خانه آن حضرت در مدینه و شهادت خدمتکار ایشان است. دومین بخش کتاب به تبعید امام صادق (علیه السلام) به بغداد پرداخته و ترورهای منصور دوانیقی در این شهر درباره حضرت ذکر شده است.

فصل سوم به تبیین سفر منصور در سال 147 به حج و مدینه و اجرای نقشه‌های شوم او اختصاص یافته و فصل پایانی کتاب متضمن اخبار و وقایع و حوادثی است که منجر به مسمومیت و شهادت ششمین امام شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *