دسته‌بندی نشدهکتاب «عرفان در ادیان جهان» نقد و بررسی می‌شود - مجله نشانه های تاریخی ایران

ژوئن 16, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «عرفان در ادیان جهان»، چنانکه از عنوانش پیداست، پدیدۀ «عرفان» را در ادیان مختلف بررسی می‌کند، نویسنده کتاب سیدنی اسپنسر معتقد است که کلی‌گویی دربارۀ عرفان راه به‌جایی نمی‌برد، از این رو، به مطالعۀ مصداقی عرفان در ادیان و فرهنگ‌های گوناگون روی آورده است.

کتاب از نُه فصل تشکیل شده است، و نویسنده با توجه به سیر تاریخی، مطالعۀ خود را از قدیمی‌ترین شواهد موجود آغاز می‌کند تا به ادیان و سنت‌های متأخرتر می‌رسد. اسپنسر ردپای آئین‌ها و باورهای عرفانی را در فرهنگ‌های بدوی و ادیان نخستین جستجو می‌کند، سپس به مطالعۀ سنت‌هایی همچون هندویی، بودایی، مسیحیت، اسلام و … می‌پردازد.

در هر مورد نیز علاوه بر معرفی عارفان شهیر در این سنت‌ها به آثار و گفته‌های آنان استناد می‌کند. سرانجام در فصل نُه سخنان عارفانِ فرهنگ‌های مختلف را مقایسه می‌کند و اصول مشترکی را برای سنت‌های گوناگون عرفانی ذکر می‌نماید. کتاب عرفان در ادیان جهان به تازگی به همت نشر هرمس منتشرشده است.

نشست نقد و بررسی کتاب «عرفان درادیان جهان» نوشته‌ی سیدنی اسپنسر با ترجمه‌ی محمدرضا عدلی در روز سه‌شنبه اول تیر ساعت ۱۱ صبح با حضور انشالله رحمتی، پرویز عباسی‌داکانی و محمدرضا عدلی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *