دسته‌بندی نشدهکتاب «زندگی در روزهای قرمز» مثل یک‌تکه کاکائو یا بیسکوئیت است - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 20, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران به نقل از روابط عمومی انتشارات به‌نشر، نشست رونمایی از کتاب «زندگی در روزهای قرمز» نوشته محسن باقری‌اصل با حضور نویسنده و ناشر، با توجه به شرایط نشانه های تاریخی ایران، بدون حضور اهالی رسانه و ادبیات در کتابفروشی به‌نشر تهران برگزار شد.

در ابتدای این‌نشست، محمدمهدی ادیبی مدیر انتشارات مرد نو گفت: خدا را شکر می‌کنیم که به رونمایی از این کتاب رسیدیم و با این که در پیک پنجم نشانه های تاریخی ایران هستیم، اما زندگی در این روزها ادامه دارد. انتشار این‌کتاب را به آقای باقری به‌عنوان یک‌نویسنده خوش‌آتیه تبریک می‌گویم. من آقای محسن باقری‌اصل را یک نویسنده خاص می‌دانم و انتشارات مرد نو حامی نویسنده‌های خاص است.

وی افزود: به‌عنوان یک‌مخاطب و کسی که این‌کتاب را چندبار مطالعه کرده‌ام، می‌توانم در یک جمله بگویم که این کتاب، روایت زندگی در روزهای قرمز است. من در این‌کتاب دیدم که روایت‌های زیبا و روایت زیبایی‌ها نقل شده است. اولین‌چیزی که مخاطب در این کتاب با آن مواجه می‌شود، قلم آقای باقری است و این،‌ اتفاق فوق‌العاده‌ای است و وجه برجسته کتاب «زندگی در روزهای قرمز» است. از همان ابتدای کتاب، مخاطب همراه آن می‌شود و از آن لذت می‌برد.

مدیر انتشارات مرد نو در ادامه گفت: انسان به‌طور ذاتی وقتی به آگاهی می‌رسد از آن لذت می‌برد. انسان به‌واسطه آگاهی دست به عمل می‌زند و در تکرار عمل، تسلط به وجود می‌آید و وقتی تسلط به وجود آمد، لذت از زندگی بالا می‌رود. لذت بردن از این‌کتاب، در مکررخوانی آن است. این تجربه من است. بار اول که این کتاب را خواندم، خوب بود اما در بار دوم، لذت جدیدی از متن آن بردم و همین شد که بیش از دو بار این کتاب را بخوانم. توانمندی ویژه نویسنده در توصیف واقعیات فیزیکی و ذهنیات، در این کتاب، بسیار زیاد است.

ادیبی گفت: شوری که در نویسنده هست را می شود در جمله جمله‌ی این کتاب دید. من محسن باقری اصل را از نویسندگان خوش‌آتیه کشور می‌دانم و کتاب غیزانیه درباره مشکلات آب در خوزستان را هم به زودی از قلم ایشان منتشر خواهیم کرد.

«زندگی در روزهای قرمز» مثل یک تکه کاکائو است

محسن باقری‌اصل نویسنده «زندگی در روزهای قرمز» هم در این نشست گفت:‌ امروز، رونمایی از اولین کتابم است و بابت آن مثل یک کودک، هیجان‌زده‌ام. حسم درباره فیزیک کتاب، مثل یک تکه کاکائو برای قهوه‌خورها و یا برای چای‌خورها، مثل یک تکه بیسکوئیت است. کتاب «زندگی در روزهای قرمز» ساده است و قیمت مناسبی دارد. که بابت آن باید از ناشر تشکر کنم.

وی افزود: نویسندگی،‌ حضور در واقعیت با حواس پنجگانه است. نویسنده کسی است که در محضر واقعیت است و به همین دلیل عاشق وقایع‌نگاری ادبی هستم. آن‌قدر که می‌فهمم، تجربیات شخصی من زمانی که به تجربیات اجتماعی مردم گره نخورد، امر با ارزشی نمی‌شود؛ بنا بر این روایت از دردها و رنجها و شادی‌ها و … خیلی برایم جذاب است. من یاد گرفته‌ام که همه چیز از «در دل بحران بودن» شروع می‌شود.

این‌داستان‌نویس در ادامه گفت: نویسندگانی که در جنگ نویسندگی کرده‌اند به‌طور ویژه برای من ارزش دارند. نوشتن در دل بحران و نه لزوما با نگاه تاریک و سیاه، بسیار مهم است. پروژه من این است که پروژکتور ادبی روی واقعیت‌ها بیندازم. خیلی از مسائل مهم و حیاتی کشور را می شود با چند استوری ۲۴ ساعته اینستاگرامی برگزار کرد اما اگر بتوانیم به عنوان یک نویسنده در واقعیت حضور داشته باشیم و واقعیت را در آن زمان، ببینیم و ثبت کنیم، به هم‌عصرهای خود در همین سال‌ها می‌توانیم حقیقت را منتقل کنیم.

باقری‌اصل گفت: مثلا در مورد خوزستان، ما نمی‌دانیم که بی‌آبی چیست و فقط ادبیات است که می‌تواند حس و حال واقعی آنجا را به مردم منتقل کند. من عاشق واقعیت و حواس پنجگانه هستم. من توصیف را دوست دارم و نقطه ضعفم در دیالوگ است. دیالوگ اساسا در دهان مردم است و باید بیشتر گوش به صحبت مردم گوش بدهم. «زندگی در روزهای قرمز» اولین محصول دغدغه‌های من درباره نشانه های تاریخی ایران است. من قبل از نوروز ۱۳۹۹در خانه نشسته و به شدت ترسیده بودم. تنها راهی که می‌توانستم با این ترس مواجه بشوم، به دل واقعیت رفتن بود. من به بیمارستان رفتم و با بیماران کرونایی نفس به نفس شدم.

نویسنده «زندگی در روزهای قرمز» گفت: تمام چیزی که بلد بودم را در این کتاب آورده‌ام. «زندگی در روزهای قرمز» تنها کتابی است که به آی‌سی‌یو رفته و روند کار پرستارها را از نزدیک گزارش کرده است. من این کتاب را دوست دارم و هر نقدی باشد را با روی باز خواهم پذیرفت. در پایان می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و از دو آدم‌حسابی در ادبیات نام ببرم؛ ابتدا آقای احمد دهقان و سپس آقای مرتضی سرهنگی که در زمان درست و در جای درست قرار گرفته‌اند و کتاب‌های مهمی نوشته‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *