دسته‌بندی نشدهکتاب «توسعه کتابخانه ها با تکنیک های خلاقیت» منتشر شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

آگوست 16, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «توسعه کتابخانه‌ها با تکنیک‌های خلاقیت و مهندسی ارزش» نوشته فائزه فرهودی به‌تازگی توسط انتشارات دارالفکر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

نویسنده این‌کتاب دارای مدرک دکترای علم اطلاعات و دانش‌شناسی است و این‌اثر را برای تحقّق توسعه کتابخانه‌ها براساس رویکردهای علمی جدیدی نوشته و می‌گوید نحوه متفاوت اندیشیدن، متفاوت عمل کردن، استفاده از میان‌برها جهت صرفه‌جویی در زمان و بودجه و به طور کلی طرحی نو در انداختن در چگونگی انجام تمام فعالیت‌های کتابخانه، مهمترین رسالت کتابش است.

فرهودی می‌گوید برای بیرون آمدن کتابداران از کسالت و روزمرگی راهکارهایی وجود دارد و در کتاب خود به این‌راهکارها پرداخته است. او در کتابش می‌نویسد: «من یک کتابدارم و تمام این لحظات رو به کرّات لمس کرده‌ام. با توجه به تجربیاتی در کتابخانه‌های مختلف کسب کرده ام متوجه شدم یکی از مهمترین دلایل کسل بودن و نارضایتی کتابداران از شغل‌شان، یک‌نواختی امور کتابخانه است؛ تصمیم گرفتم درباره خلّاقیت، شروع کنم به مطالعه کردن و اونا رو در کتابخانه به کار ببرم. مجموع تمام مطالعات و تجربیات من تبدیل شده به یک کتاب که برای نگارش اون دو سال وقت گذاشتم. سعی کردم از تکنیک های خلاقیت در تمام بخش های کتابخانه بگم و راهکارهای رفع چالش های موجود رو هم بهش اشاره کنم. در حین مطالعاتم متوجه شدم ترکیب “خلاقیت[۱]” و “مهندسی ارزش[۲]” نتیجه بهتری خواهد داد. چرا که مهندسی ارزش یاد می ده که همراه با خلاقیت، هزینه ها رو کنترل کنیم. پس فکر کردم که بهتره این دو رو با هم به کار بگیرم که مکمّل هم باشن و کار، ضمانت اجرایی پیدا کنه؛ چرا که از نگارش مطالبی که قابلیت اجرا نداشته باشه استقبال نمی‌کنم.»

مولف کتاب پیش‌رو در اثر خود دنبال انتقال این‌معنی است که می‌توان فعالیت‌های همیشگی را از مسیری دیگر و متفاوت انجام داد. او در این‌کتاب برای اولین‌بار به مفاهیم خلّاقیت و مهندسی‌ارزش در توسعه کتابخانه‌ها پرداخته و می‌گوید علت این‌پرداخت، این است که در مطالعات و تجربیات خود به این‌نتیجه رسیده که یکی از موانع مهم در توسعه کتابخانه‌ها، انجام فعالیت‌ها با روش‌های کلیشه‌ای است. یکی از دلایل کم‌بودنِ منابع اطلاعاتی در این موضوع هم این است که ارتباط چندانی بین خلاقیت، مهندسی‌ارزش، توسعه سازمانی و کتابخانه‌ها احساس نشده که به دنبال آن پژوهش‌و تلاش جهت ایجاد ارتباط بین این‌مفاهیم صورت بگیرد.

مولف کتاب «توسعه کتابخانه‌ها با تکنیک‌های خلاقیت و مهندسی ارزش» معتقد است چون در کتابخانه‌ها، فعالیت‌های درآمدزا انجام نمی‌شود و اقتصاد اطلاعات و ارزشِ مادی اطلاعات جایگاه خاصی در فعالیت‌های کتابدارانه ندارد، رقابت بین کتابخانه‌ها جهت ربودن گوی سبقت در جذب مخاطب، کیفیت ارائه خدمات، و به طور کلی در توسعه کتابخانه وجود ندارد.

این‌کتاب با ۲۳۶ صفحه منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *