دسته‌بندی نشدهویژه‌برنامه‌های هفته ملی کودک تشریح شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

اکتبر 4, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نشست خبری هفته ملی و روز جهانی کودک سال ۱۴۰۰ با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» با حضور مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ابوالقاسم سلیمانی دبیر هفته ملی کودک و اعضای شورای معاونان کانون پرورش فکری در محل این‌کانون برگزار شد.

علی‌اکبرزاده در ابتدای این‌نشست، با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید لندی گفت: هفته ملی کودک با عنوان یادواره شهید لندی آغاز خواهد شد. دیدار با خانواده این نوجوان و رونمایی از تندیس او در یکی از مراکز فرهنگی ‌هنری کانون پرورش فکری خوزستان بخشی از برنامه‌های هفته ملی کودک خواهد بود.

آغاز به کار دوباره مراکز فرهنگی‌ هنری کانون پرورش فکری

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نخستین اقدام کانون در هفته ملی کودک را بازگشایی مراکز این مجموعه فرهنگی اعلام کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ۳۱ استان کشور و با رعایت مسائل و دستورالعمل‌های لازم بهداشتی فعالیت‌های حضوری کانون در هفته ملی کودک آغاز خواهد شد. در این دو سال کانون در فضای مجازی فعالیت گسترده‌ای داشته است. با این حال اقدام‌های مجازی نمی‌تواند جای خالی ارتباط رودرروی مربی و عضو را پر کند. کودکان نیازمند حضور در فضای فیزیکی هستند. آن‌ها دوست دارند به صورت حضوری در کتابخانه‌های کانون فعالیت کنند. بنابراین هم‌زمان با ادامه‌ فعالیت کانون مجازی، مراکز سراسر کشور میزبان کودکان و نوجوانان خواهند بود. در عین حال مدرسان کانون زبان و مربیان مراکز فرهنگی از این هفته از اینترنت رایگان برخوردار خواهند بود.

وی به فعالیت تماشاخانه‌های سیار کانون پرورش فکری در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در طول هفته ملی کودک تریلی‌های سیار در تهران و در شهرهای دور و نزدیک به اجرای نمایش در فضای باز برای مخاطبان عمومی خواهد پرداخت. مرکز تئاتر کانون نیز میزبان چند اثر نمایشی است که خانواده‌ها می‌توانند از این نمایش‌ها بهره ببرند.

علی‌اکبرزاده در مورد سایت جامع اینترنتی کانون با عنوان دیجی کانون که پس از هفته ملی کودک در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت، گفت: سامانه و بستر این درگاه اینترنتی آماده است و از این سامانه در هفته ملی کودک رونمایی می‌شود. اما امید داریم آغاز به کار آن همزمان با روز دانش‌آموز، سیزدهم آبان اتفاق بیفتد. علاقه‌مندان می‌توانند ضمن خریداری محصولات کانون مانند کتاب، سرگرمی‌های سازنده، بازی و اسباب‌بازی، تولیدات دیگر ناشران و تولیدکنندگان را نیز در این سایت جست‌وجو کنند. فروش محصولات مورد تایید کانون به گونه‌ای خواهد بود که علاقه‌مندان شاهد مجموعه‌ای از محصولات متنوع فرهنگی خواهند بود. در این زمینه انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و ناشران کودک و نوجوان ما را همراهی خواهند کرد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری همچنین خبر از تخفیف ۲۵درصدی فروشگاه اینترنتی محصولات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در هفته ملی کودک داد و بیان کرد که خانواده‌ها می‌توانند ضمن مراجعه به سایت shop.kpf.ir این محصولات را تا ۲۲ مهر خریداری کنند.

علی‌اکبرزاده در بخش فعالیت رسانه‌ای و مجازی هفته ملی کودک گفت: «ساعت کودکی» ازجمله فعالیت‌های این‌هفته خواهد بود. در این‌برنامه مجازی و در ساعتی معین مراکز کانون سراسر کشور ضمن اجرای برنامه‌هایی، توجه والدین را به اختصاص یک ساعت ویژه به کودکان جلب خواهند کرد. نگاه ما به این مساله توجه به کودک، لزوم گفت‌وگو با او و طرح مسایل از سوی آن‌هاست. تاکید داریم که والدین همدلانه و دوستانه به کودک خود توجه کنند.

وی افزود: نمایش رایگان هفت فیلم سینمایی در پرتال کانون، پخش آنلاین فیلم‌ها و پویانمایی‌های موفق کانون در روزهای هفته ملی کودک و پخش قصه‌گویی‌های برتر دوره‌های گذشته جشنواره قصه‌گویی از جمله اقدامات در هفته ملی کودک است. همچنین نشستی مجازی با حضور کودکان و نوجوانان به نمایندگی از تمام کودکان ایران برگزار می‌کنیم که این مخاطبان به طرح دیدگاه و مسایل خود خواهند پرداخت. این نشست از طریق پرتال کانون منتشر خواهد شد. انتشار پیام کودکان ایران به کودکان جهان دیگر اقدام نمادین این هفته با هدف ارتباط با کودکان دنیا و رساندن زبان صلح به آنها خواهد بود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخشی از این نشست به اعلام نام روزهای هفته ملی کودک پرداخت و گفت: ۱۶ مهر روز «کودک، صلح، بازی و نشاط» نام‌گذاری شده است. ۱۷ مهر روز «کودک، باورهای دینی و معنویت» و ۱۸ مهر روز «کودک، خانواده، آموزش و مهارت‌های زندگی» نام گرفته است. «کودک، امنیت، بهداشت و سلامت جامعه»، «کودک، کتاب، هنر و ادبیات» و «کودک، هویت، میراث‌ طبیعی و فرهنگی» به ترتیب عناوین روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ مهر است. به گفته علی‌اکبرزاده آخرین روز هفته ملی کودک سال ۱۴۰۰ به موضوع «کودک، رسانه و فناوری‌های نوین» اختصاص دارد. هفته ملی کودک بهانه‌ای است برای رصد نیازها و انتظارهای موجود و در واقع باید پیوندی باشد با هفته ملی کودک در سال‌های آتی. توجه به نیاز خانواده و آموزش به آن‌ها اقدامی برای تربیت نسل‌های آتی است.

وی در همین راستا خبر از افزایش ساعت کاری کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری به عنوان یکی از مهم‌ترین مراجع پژوهشی حوزه کودک و نوجوان داد و گفت: با افزایش ساعت کاری این کتابخانه امکان دسترسی هرچه بیشتر محققان و پژوهش‌گران از منابع فراهم آمده است تا این گنجینه کتاب‌ها راحت‌تر در اختیار این علاقه‌مندان قرار گیرد.

تقدیر از برگزیدگان طرح ایده‌آزاد در این هفته، بازدید رایگان از موزه هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزاری نشست‌های علمی ویژه مربیان و فعالان حوزه کودک از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

در بخشی از این نشست ابوالقاسم سلیمانی دبیرهفته ملی کودک بر شعار کانون در حوزه مرکز محوری و توجه به مربیان و اعضا تاکید کرد و گفت: کودکان فرصت ناب زندگی و بودن هستند که سرزندگی را در روح و کالبد جامعه می‌دمند. تمام تلاش کانون در طول سال به ویژه هفته ملی کودک این است که خانواده و جامعه توجه بیشتری به کانون داشته باشد و زمینه رشد، شادی، نشاط و آگاهی کانون را فراهم آورد.

سلیمانی در ادامه از برگزاری نشست‌های علمی برای مربیان، کارشناسان و اولیای تربیتی در روزهای هفته ملی کودک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این نشست‌ها در هفت موضوع کاربردی در ایام این هفته برگزار شود.

وی معرفی نوجوانان موفق استان‌ها را دیگر موضوعی دانست که بخشی از برنامه‌های داخلی کانون در هفته ملی کودک است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری گفت: یکی از اقدام‌های مهم این‌هفته شکل‌گیری کمیته استان‌ها و توجه به فعالیت سراسری در هفته ملی کودک است. با این نگاه روابط‌عمومی و مدیران استانی کانون در ۳۱ استان برنامه‌های متنوعی را برای خانواده‌ها، ‌ مربیان و مخاطبان کودک و نوجوان در نظر گرفته‌اند.

اعلام برنامه‌های آتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و پاسخ به سوالات خبرنگاران بخشی از این‌نشست خبری بود.

ویژه‌برنامه‌های هفته ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر در سراسر کشور برگزار می‌شوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *