دسته‌بندی نشدهوضعیت سواد رسانه‌ای ایرانیان در یک کتاب بررسی شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 20, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «آینه‌های جیبی در ایران؛ وضعیت سواد رسانه‌ای ایرانیان» نوشته علی طلوعی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر شد.

این کتاب میزان سواد رسانه‌ای در ایران را به صورت روشمند بررسی می‌کند که می‌تواند مبنایی برای سنجش دوره‌ای میزان سواد رسانه‌ای و شاخص‌های آن در کشور باشد.

در این کتاب، برای تدوین مقیاس بومی سنجش سواد رسانه‌ای، مجموعه مطالعات و پژوهش‌های خارجی و داخلی مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته و شاخص‌های اصلی و محوری اندازه‌گیری سواد رسانه‌ای استخراج و در فصل سوم این کتاب، ارائه است. سپس بر مبنای این شاخص‌ها و ملاحظات اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران، ابزار پژوهش سواد رسانه‌ای ایرانیان ساخته شده و پس از طی مراحل مربوط به تعیین روایی آن، در سال ۱۳۹۸ بر روی نمونه ۴۸۵۶ نفری از مردم ایران به اجرا درآمده است.

این کتاب در ۵ فصل سامان یافته که فصل اول با عنوان «مروری بر تحولات و رویکردهای جدید در تعاریف، اجزا و حوزه‌های سواد رسانه‌ای»، موضوعاتی چون ظهور و تحولات سواد رسانه‌ای، تعاریف سواد رسانه‌ای و اصول و مولفه‌های بنیادین آن‌ها و اجزا و حوزه‌های سواد رسانه‌ای را مطرح می‌کند. فصل دوم با عنوان «تحولات مبانی نظری سواد رسانه‌ای»، رویکردهای نظری این حوزه را از نظر می‌گذراند. «تحول مطالعات حوزه سواد رسانه‌ای»، «سنجش سواد رسانه‌ای ایرانیان» و «نتیجه‌گیری» نیز، به ترتیب عناوین فصل‌های بعد هستند.

یافته‌های این کتاب نشان می‌دهند میزان سواد رسانه‌ای عموم مردم در مقیاس ۰ تا ۲۰، کمتر از ۱۰ است و نویسنده اذعان می‌کند که سواد رسانه‌ای هم‌چنان برای اقشار مختلف جامعه به موضوعی جدی تبدیل نشده و آموزش سواد رسانه‌ای در میان گروه‌های مختلف و در اقصا نقاط کشور دغدغه‌ای عمومی نیست. پایین‌بودن سواد رسانه‌ای والدین و زنان و متقابلاً بالا بودن سواد رسانه‌ای جوانان و افراد تحصیلکرده، از دیگر یافته‌های این پژوهش است که نویسنده به تشریح آن‌ها پرداخته است.

کتاب «آینه‌های جیبی در ایران؛ وضعیت سواد رسانه‌ای ایرانیان» نوشته علی طلوعی در ۱۸۷ صفحه و با قیمت ۳۲ هزار تومان وارد بازار نشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *