دسته‌بندی نشدهنخستین کتاب فارسی در معرفی زنان نویسنده کشور قطر منتشر شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 5, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، به مناسبت فرا رسیدن روز قلم، آیین رونمایی از کتاب زنان اهل قلم، با حضور اهل قلم، نویسندگان و پژوهشگران شهرستان بروجن، صبح امروز دوشنبه چهاردهم تیر ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دفتر انتشارات آبتین نگار برگزار شد.

شهناز بیگی بروجنی، تاریخنگار، مترجم و مصحح معاصر، در این مراسم گفت: در واحد پژوهش‌های جهان عرب انتشارات آبتین نگار، طرح پژوهش و نگارش زنان اهل قلم جهان عرب در ۲۲ جلد از ۲۸ مهر ۱۳۹۹ کلید زده شد و افتخار داریم اعلام کنیم که نگارش جلد زنان اهل قلم قطر که حاوی زندگینامه ۹۷ تن از زنان نویسنده کشور دوست و برادر قطر است، با همکاری اینجانب و تاریخنگار معاصر، حسن جلالی عزیزیان، در ۲۰۵ صفحه قطع رقعی به پایان رسیده است.

وی افزود: این اثر که به عنوان نخستین کتاب فارسی در حوزه سرگذشت نامه نویسی زنان اهل قلم جهان عرب و جهان اسلام به شمار می‌آید و در پنجاهمین سال تاسیس کشور قطر به رشته تحریر آمده است، به ترتیب الفبایی و از اسماء السلیطی تا هیفاء عبدالله فضل را در برگرفته و بیوگرافی فرهیختگان نامدار جنوب خلیج فارس، مانند حصه یوسف العوضی، دلال خلیفه، زکیه مال الله عبدالعزیز، شمه الکواری و کلثم جبر با بهره گیری از ۵۵ منبع عربی و ۴ منبع انگلیسی و اطلاعات اینترنتی تالیف شده است.

بیگی بروجنی اظهار امیدواری کرد کار پژوهش و نگارش ۶ جلد دیگر از این مجموعه، یعنی زنان اهل قلم فلسطین، زنان اهل قلم امارات عربی متحده، زنان اهل قلم لیبی، زنان اهل قلم کویت، زنان اهل قلم سوریه و زنان اهل قلم موریتانی، تا پایان تابستان ۱۴۰۰ نیز به پایان برسد. در ضمن، مکاتباتی با کتابخانه ملی قطر ( مکتبه القطر الوطنیه) نیز انجام یافته تا ترجمه عربی این کتاب در آغاز سال ۲۰۲۲م. به زیور طبع آراسته شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *