دسته‌بندی نشدهمجموعه نمایشنامه‌های قدیمی محمدمهدی رسولی به چاپ دوم رسید - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 10, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران به نقل از روابط عمومی انتشارات نیستان، مجموعه‌نمایشنامه «صحنه تاریک است، نور می‌آید» نوشته محمدمهدی رسولی به‌تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان به چاپ دوم رسیده است.

این‌نمایشنامه‌ها مربوط سال‌ها پیش هستند و تغییرات نوع نگاه و فرمی که نویسنده در آن‌ها به کار گرفته در گذر سال‌ها مشهود و مشخص است.

عناوین نمایشنامه‌های این‌کتاب با خلاصه داستان‌شان به این‌ترتیب است:

تیغ و ترنج: مجلس‌گردان و مطربی به نام دوست‌محمد، در پی خطایی که مرتکب شده، از کار مطربی دست شسته و سر در راه دیگری می‌گذارد . او در مسیر روایت فصلی از قصه ی زندگی‌اش، بار دیگر خود را باز یافته و در پی جبران خطایش برمی‌آید.

شب موش: یک مجتمع مسکونی در شرف انهدام و تخریب است. شب موش، قصه‌ی آدم‌هایی است که با انهدام ساختمان، موجودیت آن ها نیز تهدید می‌شود. در آخر، ساختمان فرو می‌ریزد و طاعون، آدم‌های تهی‌شده از درون را می‌بلعد؛ این در حالی‌ست که در کنار همین ساختمان، بنای دیگری، سرشار از هوای تازه‌ی زندگی، در کار شکل گرفتن است.

کوی آفاق کجاست؟ در فضای سال‌های دفاع مقدس، زندگی و جهان ِ ذهنی ِ بخش‌هایی از آدم‌های جامعه در قالب برش ِصحنه‌هایی از رویارویی ِآنها با روزگارشان به نمایش کشیده می‌شود. کاسب‌کاران، هنرمندان و روشنفکران و… در این اثر، دو جوینده که هر یک در پی گم‌کرده‌ی خویش است، فضاها و صحنه‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهند و در آخر ، یک نفر از بین تماشاگران، قصه را در اوج ، به پایان می‌برد.

چکه، صدای دریا: نشانه های تاریخی ایران است. سید حسین، پسر سیدآقا هر سال چند روز مانده به شروع عزاداری، خود را برای اجرای برنامه‌ی مداحی اهل بیت (ع) به حسینیه می‌رساند. این بار با اینکه سه روز از نشانه های تاریخی ایران گذشته، هنوز از جبهه بازنگشته است. اما این یک نذر است و باید ادا شود. پس سیدآقا در پی فرزندش روانه‌ منطقه‌ جنگی می‌شود… بالاخره سیدآقا فرزندش را می‌یابد، اما… در یک همسرایی بزرگ که گویی همه‌ رزمندگان یک تن شده و همه‌ آن یک تن، در هیئت ِسیدحسین جلوه می‌کنند، تصویری نمادین از گمشده‌ سیدآقا را به نمایش می‌گذارند.

گرگون: آبی‌پوش و قرمزپوش، تنها شخصیت‌های نمایشنامه‌ گرگون هستند. گرگون با نگاهی طنزآلود و کنایه‌آمیز سعی می‌کند با نفوذ به جوهر ِ ارتباطِ مسموم آنان، و نمایش مضحک جنگ‌های زرگری‌شان، واقعیت آن دو تن را باز نمایاند.

گُلک بوم: گلک بوم، حکایت روزهای آغاز حمله‌ حزب بعث عراق به مرزهای کشورمان است. حکایت ِمردم روستای مرزی‌ای به نام «گلک بوم» که با مقاومت و پایداری مردانه و جانانه‌شان خوش می‌درخشند.

یار بر دار : یاربردار، بازتاب گوشه‌هایی از مبارزات شیخ فضل‌الله نوری است. حکایت مبارزه‌ شیخ فضل الله نوری با اساس استبداد مطلقه‌ی پادشاهی و جایگزین شدن قانون شریعت به جای آن، که در این راه، جان بر کف می‌گذارد و در پیش چشم مردمان به دار آویخته می‌شود.

چاپ دوم این‌کتاب با ۳۰۸ صفحه و قیمت ۷۵ هزار تومان عرضه شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *