دسته‌بندی نشده«غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» منتشر شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

ژوئن 18, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» که در ۶۶۳ صفحه به آلمانی نگارش شده است، ۲۵ ادیبهشت ماه ۱۴۰۰ در آلمان منتشر شد.

در این کتاب آمده است: حافظ مشهورترین و محبوب ترین شاعر غزل سرای فارسی زبان است. وی با شعرهای خود الهام بخش نسل‌های جدید از شاعران ایرانی است. حافظ محبوبیت بیشتری نسبت به سایر شاعران مشرق زمین در فرهنگ و ادبیات آلمانی دارد. تاکنون شعرهای وی بیش از ۳۰ بار به طور کامل یا منتخب آن به آلمانی ترجمه شده است. بسیاری از شاعران بنام آلمانی همانند گوته و برخی شاعران معاصر از شعر عاشقانه او الهام گرفته‌اند.

این اثر دربرگیرنده سخنان ۱۲۶ شاعر آلمانی زبان قرون ۱۹، ۲۰ و ۲۱ است. این شاعران قبلاً اشعار حافظ را ترجمه کرده بودند و یا با الهام از آن، اشعار جدیدی برای آهنگسازان سروده بودند.

ریچارد واگنر آلمانی پیرامون حافظ می‌نویسد: این حافظ پارسی، بزرگترین شاعری است که تاکنون زندگی کرده و اشعار بی نظیر سروده است. وی بزرگترین و متعالی ترین فیلسوف است.

گفتنی است که ناصر کنعانی قبلاً کتابی با عنوان «حافظ، بزرگترین غزلسرای فارسی زبان» به آلمانی نگارش کرده بود. این کتاب در نوامبر سال ۲۰۱۹ در ۲۸۲ صفحه توسط انتشارات کونیکهازون نویمان در آلمان منتشر شد. در این کتاب آمده است: «حافظ بدون شک بزرگترین غزلسرای مشرق زمین و شاید یکی از بزرگترین شعرای ادبیات جهان است. نام او برای بیشتر مردم جهان شناخته شده است»

این کتاب تلاشی برای ارائه پاسخ به این سؤالات است. بسیاری از این پاسخ‌ها از زبان شاعران آلمانی بیان شده است که خود به نوشتن شعرهایی به سبک حافظ اقدام کرده‌اند و یا فیلسوفانی که با فلسفه زندگی حافظ سر و کار داشته‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *