دسته‌بندی نشده«علم برای آنهاکه از علم گریزان‌اند»؛ کتابی برای آشتی مردم با علم - مجله نشانه های تاریخی ایران

سپتامبر 21, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «علم برای آنها که از علم گریزان‌اند» نوشته نوید فرخی به‌زودی و طی روزهای آینده توسط نشر سارات منتشر و راهی بازار نشر می‌شود. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتاب‌های زانکو» است که این‌ناشر چاپ می‌کند.

فرخی درباره این‌کتاب گفت: یکی از مشکلاتت عصر حاضر، فاصله گرفتن مردم با فضای علمی است. هرچند علم با سرعت بالایی در حال پیشرفت است، اما بین چیزی که درون آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها می‌گذرد و آنچه در محیط خانه و محله و کوچه و خیابان وجود دارد شکاف بسیار بزرگی شکل گرفته است.

وی افزود: فراموش نکنیم وقتی نظریه «انتخاب طبیعی» چارلز داروین مورد پذیرش قرار گرفت که او توانست آرای خود را عمومی سازی کند و اکثر آثار او به زبان عامه فهم نوشته می‌شد. اما امروزه دانشمندان و پژوهشگران یک مسیر جدا از مردم را به دلیل مختلف در پیش گرفته‌اند. نتیجه شکاف بین مردم و علم، منجر به رشد ناآگاهی در جامعه می‌شود که از عوارض کوتاه‌مدت آن روی‌آوردن مردم به خرافه است و از عوارض بلندمدتش هم می‌توان به تصمیم گیری‌های نادرست اجتماعی در بزنگاه‌های تاریخی اشاره کرد.

این‌مترجم و مولف در پایان گفت: سعی کرده‌ام در کتاب «علم برای آنها که از علم گریزان‌اند»، گام اول را برای آشتی بین مردم و علم بردارم و جنبه ها و وجوهی از آن‌ را که برای مردم عادی و نه لزوماً متخصصان و کارشناسان، جذاب است به رشته تحریر در بیاوردم.

فرخی در پایان گفت: «علم برای آن‌ها که از علم گریزان‌اند» با ۱۵۶ صفحه و شمارگان ۵۰۰ جلد منتشر می‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *