دسته‌بندی نشدهسنگری: باید مسیر گذشته کنگره شعر دفاع مقدس نقد شود - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 4, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران صبح امروز نشست رونمایی پوستر دو رویداد «بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس» و «دهمین دوره جایزه ادبی یوسف (جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس)» با حضور امیر سرتیپ «نبی سهرابی» جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سرهنگ «عباس بایرامی» رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس برگزار شد.

در این نشست ابتدا احکام «محمدرضا سنگری» دبیر علمی بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و «مسعود امیرخانی» دبیر دهمین دوره جایزه ادبی یوسف اهدا شد.در این مراسم همچنین دبیران اجرایی دو جایزه معرفی شدند. همچنین سید رضا میربابا به‌عنوان دبیر اجرایی دهمین دوره جایزه ادبی یوسف و حجت‌الاسلام انصاری‌فرد به‌ عنوان دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس معرفی شدند.

*بخش ویژه «داستان نوجوان» در جایزه ادبی یوسف

در این جلسه، امیر سرتیپ سهرابی، جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس درباره «جایزه ادبی یوسف»،(جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس) عنوان داشت: دهمین جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس با همین رویکرد شروع به کار کرده و به تشویق نویسندگان خوش‌ذوق برای ورود به این عرصه به ویژه در حوزه نوجوانان پرداخته است. امسال بخش ویژه‌ای را برای «داستان نوجوان» در فراخوان جشنواره در نظر گرفته‌ایم از این رو از مولفان برای شرکت و ارسال آثار با موضوع دفاع مقدس به این جشنواره دعوت می‌کنیم.

وی با اشاره به زبان فارسی گفت: زبان فارسی، زبان شعر است و با شعر حفظ شده است. همه خارجی‌هایی که می‌خواهند از ادبیات فارسی مطلع شوند، سراغ شاهنامه، بوستان و گلستان می‌روند و البته باید زبان فارسی را بلد باشند چرا که ترجمه شعر فارسی به زبان‌های دیگر روح و مفهوم نشانه های تاریخی ایران از بین می‌برد.شعر فارسی توانسته است این کشور را از پستی و بلندی‌های بسیاری عبور دهد و فرهنگ غنی ایران را در پی تهاجم‌هایی که به ما شده را حفظ کند. در پی قرون گذشته و با وجود حملاتی که به ایران شده اما این اتفاقات هیچ‌گاه نتوانسته خللی در فرهنگ، زبان و اندیشه این کشور وارد کند و دلیل آن شعر و زبان فارسی بوده است.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شعر دفاع مقدس را همچون خورشید در ادبیات درخشنده دانست و اضافه کرد: این اشعار برگرفته از میراث چند صدساله پیشینه ادبیات ماست.

* سنگری: باید مسیر 22 دوره گذشته کنگره شعر دفاع مقدس نقد شود

محمدرضا سنگری دبیر بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس در سخنانی کوتاه گفت: هر چیزی که ۳ ویژگی زایایی، پویایی و پایایی را داشته باشد، کوثر است.

این شاعر با تاکید بر اینکه جریان شعر دفاع مقدس هر سه ویژگی را دارد، یعنی هم زایا است، هم پایداری داشته و هم حرکتی پویا رو به جلو داشته است تصریح کرد: با توجه به این خصلت‌ها می‌توان تعبیر کوثر را برای آن به کار برد. اگر قرار باشد که ادبیات کشورمان را معرفی کنیم باید ادبیات دفاع مقدس و شعر که بخشی از آن است را به عنوان بخشی هویت‌بخش معرفی کنیم. حالا با طی ۲۲ دوره از این جشنواره،‌ باید مسیر را نقد کنیم.همچنین باید این سوال را بپرسیم که چرا محور مقاومت را در شعر دفاع مقدس دخیل نیست؟ یکی از ارزش‌های شعر دفاع مقدس ما این است که بر شعر محور مقاومت تاثیر گذاشته است. علاوه براین باید توجه داشته باشیم که در کجای ادبیات جهان ایستاده‌ایم؛ باید از تجربیات آنها استفاده کنیم.

* بخش ویژه داستان شهدا در دهمین دوره جایزه ادبی یوسف

در ادامه، سرهنگ «عباس بایرامی» با تاکید بر اینکه پایه‌گذاری کنگره شعر دفاع مقدس در دهه‌های گذشته در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صورت گرفته متذکر شد: این پایه گذاری یک اقدام مهم و اثرگذار بوده است. اهداف ما از برگزاری این اتفاقات که با ورود به دهه پنجم و گذشت حدود نیم قرن از دفاع مقدس صورت می‌گیرد، انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل سوم و چهارم انقلاب برای ایجاد انگیزه در جهت دفاع از کشور است.

وی گفت: «کنگره سراسری شعر دفاع مقدس» و «جایزه ادبی یوسف» از رویدادهای مهمی هستند که قابلیت برگزاری بین‌المللی دارند. در این راستا سال گذشته بیش از هشت هزار اثر به دبیرخانه شعر واصل شد که نشان می‌دهد جامعه ایرانی تشنه فرهنگ دفاع مقدس است.وی به وصول سه هزار و ۵۰۰ داستان کوتاه به دبیرخانه جایزه ادبی یوسف در سال گذشته اشاره کرد و آن را نشان دهنده همین رویکرد نسبت به داستان است.

امیرخانی دبیر دهمین دوره جایزه ادبی یوسف هم ضمن اشاره به کم توجهی به ادبیات نوجوانان توضیح داد: برای کمبود آثار این حوزه بخش ویژه را پیشنهاد دادیم که اضافه شد.بخش ویژه دیگر درباره «داستان شهیدان» خواهد بود تا در این بخش داستان‌هایی کوتاه درباره شهیدان و قهرمانان ملی ما نوشته شود. این جشنواره تا ۳۱ شهریور ماه داستان‌های کوتاه ارسال شده را دریافت می‌کند.

در این مراسم اعلام شد از  ۳۱ مرداد تا ۳۱ شهریورماه فراخوان دریافت اشعار به «کنگره سراسری شعر دفاع مقدس» خواهد بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *