دسته‌بندی نشدهسعید جلیلی سراغ «دختر موشرابی» رفت/ روایت نویسنده از یک تلفن - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 13, 2021by admin0

به گزارش خبرنگار مهر یکی از اتفاقات خوبی که در فضای تبلیغاتی کتاب رخ می‌دهد خواندن کتاب توسط چهره‌های سرشناس است. از آن جهت که توجه دیگر مخاطبان را به سمت کتاب جلب می‌کند. حالا اگر این شخصیت مشهور سیاستمدار هم باشد شاید توجهات دوچندان باشد. از بد حادثه درایران غیر از رهبر انقلاب کمتر سیاستمداری داریم که به سراغ آثار داستانی و رمان برود ولی حالا یک اتفاق خوب و جذاب رخ داده است. سعید جلیلی که تا یک‌ماه قبل نامزد ریاست جمهوری بود و مردم حرف تخصصی درباره کشورداری از او می‌شنیدند سراغ رمانی رفته که از قضا اسم‌ش شاید خیلی‌ها را وسوسه کند از خیرش بگذرد اما جلیلی علاوه بر این که کتاب را خوانده به واسطه برادرش با نویسنده کتاب هم تلفنی صحبت کرده است. شاید این رفتار بتواند الگویی برای دیگر چهره‌های سیاسی باشد که کمی بیشتر به اطراف خود نگاه کنند. شاید رمان بتواند زمختی سیاست را کمی کمرنگ کند. روایت این دیدار را محمد حسین‌زاده نویسنده کتاب در صفحه مجازی‌اش این طور شرح داده است:

امروز وحید آقای جلیلی تماس گرفت و بعد احوالپرسی گفت یکی از خوانندگان کتاب «دختر موشرابی» می‌خواهد با شما صحبت کند. انتظار صحبت با هر فردی را داشتم جز دکتر«سعید جلیلی». کتاب را خوانده بودند و با تماس‌شان مرا شرمنده کردند. صحبت‌های سعید آقا برایم امروز کلی انگیزه و انرژی شد. هم کتاب را مورد لطف قرار دادند و هم از کارهای قبلی پرسیدند و وقتی گفتم کار اولم بوده است، تشویقم کردند به ادامه مسیر.

نقد سیاست خارجه ۲۰۰ ساله اخیر کشور یکی از محورهای رمان «دختر موشرابی» است و استقبال یک دیپلمات انقلابی و مدافع حقوق ایران در مجامع بین المللی امیدم را مضاعف کرده است که ان‌شاءلله «دختر موشرابی» به هدفش یعنی رساندن پیام عزت و غیرت ایرانی خواهد رسید.لطف دکتر جلیلی اما درسی دیگر هم برایم داشت؛ تواضع و فروتنی ایشان که با یک تماس چند دقیقه‌ای با یک نویسنده تازه‌کار چقدر انگیزه برایم ایجاد کردند. اینکه گاه یک تماس و احوالپرسی چقدر می‌تواند انگیزه‌ها را زنده کند و دل‌ها را امیدوار.

«دختر موشرابی» داستان در داستان است. داستان اول در خرداد 96 می‌گذرد و داستان دوم، روایتی است دو قرنی از تاریخ معاصر ایران که از ترکمنچای شروع می‌شود و تا اواخر قرن چهاردهم خورشیدی ادامه پیدا می‌کند. «دختر موشرابی» به قلم محمد حسین‌زاده و در ۲۲۸ صفحه و با قیمت ۴۵ هزار تومان توسط نشر کتابستان معرفت در قم چاپ و منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *