دسته‌بندی نشدهراهنمایی عملی جلوگیری از قلدری در مدارس چاپ شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 6, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران،‌ کتاب «قلدری در مدارس؛ راهنمای عملی مقابله برای مدارس و والدین با رویکرد پیشگیری رشد مدار» نوشته سیدعدنان حسینی و حسن بابایی به‌تازگی توسط انتشارات خرسندی منتشر و راهی بازار نشر شده است.

نویسندگان این‌کتاب می‌گویند قلدری زیرمجموعه‌ای از رفتارهای پرخاشگرانه است که در هر سنی و بین گروه‌ها و اجتماعات مختلف انسانی قابل مشاهده است و به‌طور عام به‌عنوان الگوهای ثابت رفتارهای آسیب‌رسان که واجد نوعی عدم توازن قدرت میان فرد یا افراد قلدر و فرد قربانی هستند تعریف می‌شود. سیدعدنان حسینی، روانشناس تربیتی و مدرس دانشگاه است و حسن بابایی نیز حقوق‌دان و جامعه‌شناس است. این‌دو معتقدند قلدری با تاریخ پیدایش مدارس در هم آمیخته و برای نسل‌های زیادی، دانش‌آموزان عادت به آزار رساندن به همسالان و همکلاسی‌های خود داشته‌اند.

حسینی و بابایی هدف از نگارش این‌کتاب را ضرورت توجه اساسی به این‌پدیده و خلا وجود یک‌منبع مناسب درباره آن عنوان می‌کنند و می‌گویند تلاش کرده‌اند با نوشتن این‌کتاب، زمینه‌ای برای کسب آگاهی‌های اساسی درباره قلدری و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن فراهم کنند.

کتاب پیش‌رو ۵ فصل اصلی دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از «آشنایی با پدیده قلدری در مدرسه»، «راهکارهای عملی ضدقلدری برای عوامل و کارکنان مدرسه»، «راهکارهای عملی ضدقلدری برای معلمان»، «راهکارهای عملی ضدقلدری برای دانش‌آموزان» و «راهکارهای عملی ضدقلدری برای والدین».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

مواظب باشید که دانش‌آموزان قلدر را طرد نکنید. متاسفانه گاهی دانش‌آموزان قلدر هم به دلیل پیشنه رفتاری نامناسب آنها در کلاس و هم به واسطه اینکه بسیاری از آنها از نظر تحصیلی وضعیت نامناسبی ندارند به طور خواسته یا ناخواسته به گوشه‌های کلاس رانده می‌شوند، کمتر مورد خطاب قرار می‌گیرند، کمتر به مشارکت و همکاری در فرایند کلاس دعوت شده و یا به عنوان عضوی از کلاس شناخته می‌شوند و در یک کلام حضور آنها فراموش شده و به نوعی از کلاس طرد می‌شوند. همین شیوه برخورد با این گروه از دانش‌آموزان خود یکی از دلایل گرایش آنها به انجام سوءرفتارهای بیشتر می‌شود که در برخی مواقع می‌تواند نوعی حالت انتقام‌گیری از معلم و کل کلاس را به خود بگیرد. به جای چنین برخوردی اگر در کنار اینکه به آنها به طور صریح رفتار نامناسب‌شان و پیامدهای آنرا به آنها نشان داده و قوانین ضدقلدری کلاس را در صورت لزوم در مورد آنها اجرا می‌کنیم، همچنان آنها را در فرایند کلاس مشارکت داده، رفتاری و تحصیلی مثبت‌تری را از آنها می‌توانیم انتظار داشته باشیم. به یاد داشته باشیم که طرد کردن دانش‌آموز چیزی جز وخیم‌تر شدن وضعیت رفتاری و تحصیلی آنان را در پی نخواهد داشت.

این‌کتاب با ۲۸۷ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۵۵ هزار تومان منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *