دسته‌بندی نشدهدیدگاه‌های رهبری درباره حقوق بشر به زبان آذری ترجمه و منتشر شد - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 14, 2021by admin0

به گزارشنشانه های تاریخی ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی ایران در نخجوان گفت: حفظ حقوق بشر و کرامت انسانی از مباحث اساسی و مورد تأمل در هر جامعه‌ای است و دولتمردان کشورهای مختلف هریک به گونه‌ای سعی دارند حتی در ظاهر دم از آن بزنند.نشانه های تاریخی ایران (مدظله‌العالی) در بیانات مختلف خود و در مراسم گوناگون دیدگاه خود را نسبت به این امر مهم آشکار ساخته و به گوش جهانیان رسانده‌اند. در این کتاب بیانات و دیدگاه‌های حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) درباره حقوق بشر و برخی از موارد نقض آن توسط بزرگترین مدعی دروغین حقوق بشر یعنی آمریکا به رشته تحریر درآمده است.

وی افزود: در این نوشته سعی شده تا دیدگاهنشانه های تاریخی ایران را درباره حقوق بشر مورد بررسی قرار داده و با توجه به سخنان ایشان، نظرات وی را درباره مسائل مختلفی که به نوعی با حقوق بشر و نقض آن مرتبط هستند، جویا شد. حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) معتقدند کشور آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر است و نباید ادعای حقوق بشر داشته باشد. در این‌باره ایشان فرموده‌اند: آمریکایی‌ها حق ندارند نام حقوق بشر را بر زبان جاری کنند. کسانی که لکه ننگ کارهایی از قبیل زندان گوانتانامو و ابوغریب و بمباران مناطق مسکونی در عراق و افغانستان و جاهای دیگر روی پیشانی آنهاست، مظهر نقض حقوق بشر، خود آنها هستند؛ این‌ها وقاحت دارند که باز هم از حقوق بشر حرف می‌زنند. کشورها را متهم می‌کنند به حمایت از تروریسم! تروریست‌ها زیر بال خود آمریکایی‌ها رشد کرده‌اند.

ربیعی ادامه داد: ترجمه این کتاب به زبان آذربایجانی می‌تواند در نشان دادن برخی از موارد نقض حقوق بشر توسط بزرگترین مدعی دروغین حقوق بشر یعنی آمریکا برای ملت این منطقه موثر باشد.

در بخشی دیگر از کتاب به تفاوت حقوق بشر در گفتمان اسلام و غرب از نظر معظم له اشاره شده است. به باور ایشان حقوق بشر در سایه اسلام و حکومت اسلامی تأمین می‌شود؛ اسلام است که می‌گوید: «ان الحکم الا لله امر الا تعبدوا الا ایاه» این حکم، هر حاکمیت ظالمانه‌ای را نفی می‌کند. هیچکس حق ندارد بر مردم حاکمیت داشته باشد؛ مگر آنکه دارای معیارهای پذیرفته شده باشد و مردم او را پذیرفته باشند. در ادامه کتاب به مباحثی همچون موارد نقض حقوق زنان در غرب، حقوق اقلیت‌ها و مسئله فلسطین از دیدگاهنشانه های تاریخی ایران پرداخته شده است. این کتاب بر اساس تحقیقات سرکار خانم اکرم فضلی خانی، از محققین و فعالین حقوق بشر و امور زنان تهیه و تنظیم شده است. این کتاب مرجع خوبی برای علاقه‌مندان به دیدگاه‌هاینشانه های تاریخی ایران (مدظله‌العالی) و محققان، اساتید و دانشجویان درباره حقوق بشر در گفتمان اسلام و غرب است.

این کتاب به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در نخجوان ترجمه شده است علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای آتی به آدرس https://nakhchivan.icro.ir سایت نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل الکترونیکی این کتاب را دریافت کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *