دسته‌بندی نشدهحمید علی‌دوستی شهرکی برگزیده جایزه قلم زرین درگذشت - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 14, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران حمید علی‌دوستی شهرکی که هفته گذشته به صورت مشترک برگزیده جایزه قلم زرین شده بود بر اثر سکته قلبی درگذشت.

وی در سابقه خود انتشار رمان «برشکن» و کتاب «وضعیت های نمایشی در شاهنامه فردوسی» را توسط سوره مهر دارد. رمان «بُر شکن» به برهه‌ای از تاریخ که تأثیر فراوانی در زندگی مردم استان چهارمحال و بختیاری داشته، می‌پردازد و با نمایش دادن سبک زندگی مردم آن زمان برخی از مناسبت‌های نادرست و پیامدهای منفی اقدامات حکومت پهلوی در زندگی مردم را روایت می‌کند. «بر شکن» برگرفته از رسمی دیرینه در چهارمحال و بختیاری است. در این رسم اهالی یک روستا با هم بنا می‌گذاشتند دروی گندم و جو خود را در روزی خاص آغاز کنند و کسی زودتر و یا دیرتر اقدام به برداشت محصول خود نکند. این رسم برای این بود که حقی در برداشت محصول، از کسی پایمال نشود.

علی‌دوستی شهرکی سه روز قبل در گفت‌وگویی که با نشانه های تاریخی ایران (نشانه های تاریخی ایران) به بهانه برگزیده شدن اثرش در جایزه قلم زرین داشت گفته بود: « من در نوشتن «برشکن» سعی کردم داستانی ارائه کنم که هم جدید باشد، هم حرف امروزی بزند و هم درد دل جامعه باشد»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *