دسته‌بندی نشدهحل‌شدن مساله کاغذ و به‌روز شدن منابع کتابخانه مجلس و آرشیو ملی - مجله نشانه های تاریخی ایران

ژوئن 25, 2021by admin0

نشانه های تاریخی ایران _ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در این‌هفته دربرگیرنده ۱۰ خبر از رویدادهای داخلی است. گزارش این‌هفته ۳ خبر از منابع و اسناد کتابخانه‌ای در آرشیو ملی و کتابخانه مجلس را همراه ۲ خبر انتشار فراخوان و ۲ خبر تمدید فراخوان جشنواره‌ها و جوایز ادبی کشور شامل می‌شود.

در این‌گزارش همچنین علاوه بر خبر حل‌شدن مشکل کاغذ توسط وزیر ارشاد، دو خبر از حضور ایران در نمایشگاه کتاب بغداد را مرور می‌کنیم.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب»‌ آخرین هفته بهار سال ۱۴۰۰ را می‌خوانیم؛

خبر مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره حل‌شدن مشکل کاغذ

علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه‌شنبه این‌هفته با اشاره به تصمیمات جدید دولت برای حوزه نشر گفت: همزمان با میلاد امام هشتم (ع) دو اتفاق خوب هم برای اهالی نشر رقم خورد. خبر اول مربوط به حل مشکل کاغذ در سال جاری است که در پی مساعدت رئیس‎ جمهور و هیات محترم دولت صورت گرفت. خبر دوم نیز مربوط به برقراری تعرفه‌های فرهنگی برای دفاتر نشر و کتابفروشی‎‌های کشور در امور مربوط به تعرفه‌‏های آب، برق، گاز، خدمات پستی و همچنین صدور پروانه ساختمان است. این اقدام پس از سال‌ها گفت‎‌وگو و پیگیری وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در هیات دولت به تصویب رسید.

آغاز به‌روز شدن منابع کتابخانه مجلس

به‌روز رسانی منابع کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از طرق مختلف ازجمله خرید، مبادله و اهداء از مراکز فرهنگی این‌هفته آغاز شد و به موجب اطلاعات خبری که ۳۱ خرداد در این‌باره منتشر شد، علی اکبر زارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس، گفت: با تصویب بودجه جهت خرید منابع، جلسات کمیته انتخاب منابع از اوایل اردیبهشت ماه آغاز و بیش از ششصد عنوان کتاب در جلسات متعدد کمیته انتخاب و مورد تایید اعضاء قرار گرفته و کار انتخاب منابع جدید در دستور کار قرار دارد.

اهدای دو هزار سند خاندان سرلکِ بختیاری به آرشیو ملی

حامد ایرانشاهی مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این‌هفته از اهدای دو هزار سند خاندان‌های قدیم بختیاری به آرشیو ملی ایران خبر داد و گفت: اسناد متعلق به خاندان سرلک از جمله خاندان‌های مهم بختیاری ساکن لرستان است و برای نخستین بار است که تعداد ۲ هزار سند خاندانی با ارزش و مهم بختیاری به آرشیو ملی ایران اهدا می‌شود.

اهدای اسناد وزیر اسبق آموزش و پرورش به آرشیو ملی

مجموعه اسناد، عکس‌ها و منابع دیداری و شنیداری حمیدرضا حاجی بابایی نماینده ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق آموزش و پرورش به مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در استان همدان اهدا شد.

انتشار فراخوان جشنواره کتابخوانی رضوی

فراخوان یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، با معرفی ۶ عنوان کتاب و بخش ویژه حضرت مهدی(عج)، روز دوشنبه ۳۱ خرداد در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

انتشار فراخوان مهرواره شعر آفرینش

فراخوان سومین مهرواره شعر آفرینش ویژه‌ اعضای انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «آینده ساختنی است» این‌هفته منتشر شد.

تمدید مهلت شرکت در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

طبق خبری که شنبه این‌هفته منتشر شد، مهلت شرکت در بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل استقبال مخاطبان تا ۱۰ تیر تمدید شد.

تمدید مهلت شرکت در جایزه کتاب سال جوانان

دیگر خبر تمدیدی که این‌هفته منتشر شد و مانند خبر پیشین تا ۱۰ تیر بود، روز دوشنبه ۳۱ خرداد روی خروجی قرار گرفت و به‌موجب آن، به دلیل همزمانی انتشار فراخوان جایزه کتاب سال جوانان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مهلت پذیرش آثار به دبیرخانه این نکوداشت تا دهم تیرماه تمدید شد.

حضور ایران در نمایشگاه کتاب بغداد

بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد با شعار «کتاب میهن» از بیستم تا سی‌ویکم خرداد ماه ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان و ناشرانی از کشورهای ایران، تونس، لبنان، مصر، اردن، امارات، ترکیه، ایتالیا، لیبی، سوریه، عربستان سعودی، کویت و سودان در محل نمایشگاه‌های بغداد برگزار شد و خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد و موسسه بین‌المللی ابرار معاصران در غرفه‌ای به مساحت ۱۰۰ مترمربع با حدود هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب در قالب ۱۳ هزار جلد در این‌رویداد حضور داشت.

رونمایی ترجمه زندگینامه حاج‌قاسم سلیمانی در بغداد

ویژه برنامه گرامیداشت شهدای مقاومت؛ شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس و رونمایی از کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» با حضور حجت الاسلام‌والمسلمین فلاح قریشی رئیس موسسه فرهنگی اسلامی اصیل و استاد حوزه علمیه بغداد، محسن الجورانی شاعر و نویسنده مشهور عراقی، شیخ عامر الکاظمی قاری بین‌المللی عراقی، حیدر قریشی مدیر مرکز فرهنگی للدراسات الاسلامی، عبدالوهاب الراضی رئیس بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد و رئیس اتحادیه ناشران عراق، احمد زکی محمد مدیر اجرایی بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد و جمعی از علاقه‌مندان شهدای مقاومت با هماهنگی موسسه بین‌المللی ابرار معاصران در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد برگزار شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *