دسته‌بندی نشدهترجمه چهاردهمین کتاب جودی دمدمی چاپ شد/قصه بچه‌های کِرم کتاب! - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 10, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «جودی کتاب‌خوان می‌شود» نوشته مگان مک‌دونالد به‌تازگی با ترجمه محبوبه نجف‌خانی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب چهاردهمین‌عنوان از مجموعه کتاب‌های شخصیت «جودی دمدمی» است که مگان مک‌دونالد برای بچه‌های گروه سنی ج خلقش کرده و نشر افق ترجمه عناوین آن را منتشر می‌کند. این‌کتاب همچنین صدوشصتمین «رمان کودک»ی است که افق منتشر می‌کند.

«جودی دمدمی»، «جودی و دوستان»، «استینک» (برادر جودی) و «جودی دمدمی و استینک» از جمله مجموعه‌کتاب‌هایی هستند که مگان مک‌دونالد برای کودکان نوشته است. این‌نویسنده آمریکایی کودک و نوجوان متولد سال ۱۹۵۹ است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته کتابداری از دانشگاه پترزبورگ است. مک دونالد پیش از نویسندگی، در موزه، کتابخانه و کتابفروشی کار کرده است. مدتی را هم به‌عنوان نگهبانی پارک گذرانده است.

مک‌دونالد اولین نوشته خود را در سن ۱۰ سالگی در روزنامه مدرسه اش منتشر کرد. او از آن زمان تا امروز، بیش از ۵۰ کتاب برای بچه‌ها نوشته که اتفاقات مربوط به بیشتر آن‌ها را از خاطرات کودکی خودش وام گرفته است. این‌نویسنده وقتی دختربچه بود، مجموعه‌ای از حشرات، پوست زخم‌های خشکیده و کله‌های عروسک جمع کرده بود!

«جودی انجمن مخفی تشکیل می‌دهد»، «جودی مشهور می‌شود»، «جودی دنیا را نجات می‌دهد»، «جودی آینده را پیشگویی می‌کند»، «جودی دکتر می‌شود»، «دور دنیا در هشت روز و نصفی»، «جودی به کالج می‌رود»، «جودی کارآگاه می‌شود»، «جودی و تابستان پرماجرا»، «جودی و طلسم بدشانسی»، «جودی مریخی می‌شود»، «جودی و فهرست‌ آرزوها» و «جودی ملکه می‌شود» عناوین کتاب‌هایی هستند که پیش از این در قالب مجموعه «جودی دمدمی» منتشر شده‌اند.

در «جودی کتاب‌خوان می‌شود» بناست اولین‌مسابقه کتاب‌خوانی در مدرسه برگزار شود. گروه کِرم‌کتاب‌های مدرسه ویرجینیا دِیر دارند از صبح تا شب کتاب می‌خوانند. به این‌ترتیب، جودی دمدمی و گروهش هم کتاب می‌خوانند و نکته‌های مهم را حفظ می‌کنند. آن‌ها سر میز شام، زیر پتو و حتی توی کلاس کاراته هم کتاب می‌خوانند. تازه تلاش می‌کنند تندخوانی هم بکنند. اما سوال مهم این است که آیا کرم کتاب‌های معمولی می‌توانند با گروه کتاب‌خوان‌های آکادمی درخت هوش رقابت کنند یا نه؟

در ادامه داستان، شایعه وحشتناکی سر زبان‌ها می‌افتد؛ این‌که در گروه رقیب، یک‌کلاس چهارمی هست که شکست‌دادنش کار سختی است. همین‌شایعه نفس بچه‌های کرم‌کتاب را بند می‌آورد و هیجانشان را برای مسابقه بیشتر می‌کند.

عناوین فصل‌های این‌کتاب به‌ترتیب عبارت‌اند از:

جودی جوراب‌بلند، کِرم کتاب کِرم نیست، تک‌شاخ‌ها شلوار نمی‌پوشند، فکر کردن ماهی قرمزی، یخ‌زدگی مغز، ولگرد، یک کلاس چهارمی قدرتمند، سوپرخبره مسابقه کتاب‌خوانی، کِرم کتاب‌ها در برابر هواداران…، کلاس سومی بهتر از نخودی، فهرست کتاب‌هایی…، کتاب‌های فهرست مسابقه کتاب‌خوانی…

تصویرگری این‌کتاب هم که نسخه اصلی‌اش سال ۲۰۱۹ چاپ شده، مانند دیگر عناوین «جودی دمدمی» توسط پیتر اچ. رینولدز انجام شده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

آقای تاد گفت: «خیلی خب، بچه‌ها. شما مثل کِرم کتاب‌ها، تمام کتاب‌های توی فهرست را تا ته خورده‌اید. اگر جوابی یادتان نمی‌آید، دستپاچه نشوید. یک نفس عمیق بکشید و دوباره سعی کنید.»

آقای تاد فهرستی از سوال‌های تمرینی را بیرون آورد و گفت: «خیلی خب، کرم کتاب‌ها، شروع می‌کنیم. سوفی، از تو شروع می‌کنم.»

استینک گفت: «صبر کنید، زنگ کو؟»

آقای تاد گفت: «امروز به زنگ احتیاجی نداریم. برای همین می‌توانیم حواسمان را روی سوال‌ها و جواب‌ها جمع کنیم.»

استینک تلپی روی صندلی‌اش وا رفت. «اَه، چه حال‌گیری‌ای!»

آقای تاد صدایش را صاف کرد: «توی کتاب لینگ و تینگ: دو برابر خِنگ‌تر، نوشته گریس لین، تینگ توی باغچه‌اش چه چیزی می‌کارد؟»

این‌کتاب با ۱۶۸ صفحه مصور، شمارگان ۳ هزار نسخه و قیمت ۳۶ هزار تومان منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *