دسته‌بندی نشدهتاثیر ادبیات کهن و شاهنامه بر زندگی کودکان امروز بررسی می‌شود - مجله نشانه های تاریخی ایران

دسامبر 28, 2020by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، نیما بیگلریان کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان با بیان این مطلب گفت: در اولین نشست، میزبان حسن دولت آبادی نویسنده و کارگردان نمایش‌های کودکان و نوجوانان، استاد محمدحسین ناصربخت محقق و مدرس دانشگاه و همچنین فهیمه باروتچی بانوی نقال خواهیم بود.

وی افزود: ما از طریق نمایش می‌توانیم به دنیای کودکان نزدیک‌تر شویم و با این شیوه ادبیات غنی کهن را وارد دنیای کودکانه کنیم.

کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان ادامه داد: ادبیات کهن در کتاب‌های درسی کودکان و نوجوانان گنجانده شده، اما اگر بتوانیم این متون را به رفتاری نمایشی تبدیل کنیم، امکان بهره برداری حداکثری از دانش اندیشمندان و بزرگانمان را فراهم کرده‌ایم.

بیگلریان با اشاره به اینکه اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی آشنایی با ادبیات کهن و نقالی روز جمعه دوم اسفندماه در مجموعه‌ای تخصصی ویژه کودکان در جماران برگزار می‌شود، گفت: در این نشست‌ها تلاش شده تا پژوهش و نمایش با هم تلفیق شوند تا کودکان هم بهره ببرند و هم لذت.

وی توضیح داد: دکتر ناصربخت عضو هیئت علمی دانشگاه هنر بخش‌هایی از شاهنامه را تحلیل می‌کند و همان بخش‌ها با نقالی و زبان کودکانه اجرا خواهد شد.

کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان در پایان گفت: متأسفانه بین کودکان این نسل و ادبیات غنی و کهن فارسی، شاهد بروز فاصله هستیم و همین امر وظیفه‌ای برای ما ایجاب می‌کند که برای نزدیک‌تر کردن این دو به هم، اقدامات مؤثر و البته متناسب با شرایط دنیای مدرن و استفاده از ظرفیت بازی و نمایش انجام دهیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *