دسته‌بندی نشدهامیری اسفندقه گواهینامه درجه یک هنری دریافت کرد - مجله نشانه های تاریخی ایران

ژوئن 14, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر به مرتضی امیری اسفندقه، با حضور ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی بخشی‌زاده معاون صدای جمهوری اسلامی ایران، مدیران شبکه‌های رادیویی و همچنین تعدادی از شاعران در ساختمان شهدای رادیو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

دهقانکار در این‌مراسم گفت: برای بنده باعث افتخار و مسرت و خوشبختی است که در جمع وزین و فرهیخته‌ای همچون این جمع باشم. در عین مسرت و خوش‌وقتی، برای بنده ثقیل است از شعر و ادب سخن بگویم زیرا که سطح وزانت و ادبیت محفل بسیار بالاست، لذا قصد اساعه و اطاله کلام ندارم فقط به حکم این که مامورم و معذور در حد چند جمله در خدمت عزیزان خواهم بود.

وی افزود: دانشمندان علوم شناختی و روانشناسی دوگانه‎ای ‌دارند تحت عنوان competence و performance که با تعریفی ساده، اولی همان میزان ظرفیت درونی افراد بوده و دومی نمای بیرونی است. در برخی افراد performance یا همان نمای بیرونی ممکن‌است بروز و نمود بیشتری داشته باشد، حال آن‌که علی‌القاعده competence باید بزرگتر از performance باشد، ؛ به زعم بنده این دوگانه‌ای که به عنوان یک تئوری در محافل علمی دنیا مطرح شده است خیلی زیباتر، ظریف‌تر و دقیق‌تر در ادبیات فاخر فارسی وجود دارد و به آن اشاره شده است، آن‌جایی که سعدی شیرازی می‌گوید: به اندازه بود باید نمود/خجالت نبرد آن که ننمود و بود

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در ادامه گفت: به نظرم آقای اسفندقه جزو کسانی است که مشمول این بیت شعر است و بود او بیشتر از نمودش است.به واقع ایشان قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق گرفتند.این گواهینامه که عالی‌ترین درجه ادبی کشور است و به امضای وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده وسیله‌ای برای قدردانی از زحمات ایشان و خدماتی است که به جامعه ادبی ارایه داده است.

دهقانکار در پایان سخنان خود گفت: بنده از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم به جامعه شعر و ادب کشور و هم به خود ایشان تبریک می‌گویم. امیدوارم که بیش از پیش شاهد شاعری و شاعرپروری امیری اسفندقه باشیم و ایشان بتوانند نسل‌های جدیدی از شاعران به جامعه ادبی کشور معرفی کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *