دسته‌بندی نشده«آفتاب در حجاب» سید مهدی شجاعی به چاپ سی‌و سوم رسید - مجله نشانه های تاریخی ایران

جولای 16, 2021by admin0

به گزارش نشانه های تاریخی ایران، کتاب «آفتاب در حجاب» نوشته سید مهدی شجاعی روایتی است از زندگی حضرت زینب. از کودکی تا عاشورا تا اسارت تا وفات. اثری که ماندگاریش از حال پیداست. رمانی که به پشتوانه تحقیقات دقیق و عالمانه تاریخی و روایی،‌ به همه زوایای پنهان و آشکار زندگی و رفتار و درونیات حضرت زینب پرداخته است. شجاعی زبان روایتش را توی مخاطب انتخاب کرده، راوی دانای کلی است نامحدود که در تمام روایت حضرت زینب را مخاطب قرار داده و روایتش را پیش میبرد.

فرمی که در ادبیات داستانی ایران نمونه‌اش کمتر دیده شده. داستان از کابوس حضرت زینب در کودکی آغاز میشود: چشم‌های اشک‌آلودت را به پیامبر دوختی، لب برچیدی و گفتی:«خواب دیدم، خواب پریشان دیدم. دیدم که طوفان به پا شده است، طوفانی که دنیا را تیره و تار کرده است. طوفانی که مرا و همه چیز را به این سو و آن سو پرت میکند، طوفانی که چشم به بنیان هستی دارد.

ناگهان در آن وانفسا چشم من به درختی کهنسال افتاد و دلم به سویش پرکشید…» داستان از این کابوس که گواه رحلت پیامبر است و شهادت مادر و پدر و… آغاز میشود و در انتهای کتاب باز به همین خواب پریشان می رسیم: «تعبیر شد خواب کودکیهای من پیامبر! و من اکنون با یک دنیا مصیبت و غربت تنها مانده‌ام…»

سی وسومین چاپ ازاین کتاب در ۱۸۰ صفحه رقعی با قیمت چهل هزار تومان از سوی انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر عرضه شده است

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *