رونمایی و نقد کتاب گفتگوهای یاکوبسون و پومورسکا

کتاب «گفتگوهای یاکوبسون و پومورسکا» ترجمه دکتر فرهاد ساسانی روز شنبه ۱۷ مردادماه ساعت ۱۹-۱۷ در سرای اهل قلم رونمایی و نقد می‌شود. در این برنامه علاوه بر ساسانی، کتر فرزان سجودی، دکتر آزیتا افراشی و دکتر گلرخ سعیدنیا نیز حضور خواهند داشت.

رومان یاکوبسون را می‌توان بدون تردید دانشمند و به تعبیری دقیق‌تر، علامه ‌یِ چند رشته‌ شناس و چند زبان ‌دان دانست؛ کسی که توانسته است چند دنیای فرهنگیِ تا حدی مختلف، چندین تجربه‌ی علمی متفاوت، و چند دوره‌ی علمی را به هم پیوند زند. از این رو، بی‌شک او یکی از بزرگ‌ ترین زبان ‌شناسان طول تاریخ و حتی یکی از بزرگ‌ ترین اندیشمندان سده‌ ی بیستم محسوب می‌ شود.

یاکوبسون بی ‌شک متخصصی بی ‌بدیل و نظریه ‌پردازی بنیان‌ گذار در حوزه ‌های مختلف است. بخشی از مهم ‌ترین حوزه‌ های فعالیت او عبارت است از: زبان‌ شناسی – از جمله آواشناسی و واج‌ شناسی، زبان‌ شناسی تاریخی و بویژه مطالعه‌ ی زبان ‌های اسلاوی، مطالعه ‌ی مبانی همگانی زبان‌شناسی، صرف و نحو و معنی ‌شناسی – نشانه‌ شناسی، نظریه‌ پردازی و نقد ادبیات و هنر – از نقاشی گرفته تا سینما – مطالعه‌ی وزن و توازن در شعر و نظم- از توازن صرفاً آوایی گرفته تا توازن‌ های غیرآوایی، و نیز متانیمی و متافور – مطالعه ‌ی فولکلور، تاریخ و فرهنگ، زبان ‌آموزی، و عصب‌ شناسی زبان بویژه در مسئله‌ی زبان‌پریشی و اسکیزوفرنی.

مجموعه‌ گفت‌ وگوهای یاکوبسون و پومورسکا به لحاظ ارائه‌ ی تصویری فراگیر از سیر تحول علمی، معرفی خاستگاه‌ ها و اشاره ‌ای هرچند فهرست‌ وار به دیدگاه ‌های یاکوبسون بی ‌همتاست، اگرچه لحن گفت ‌وگویی آن و پرداختن به تاریخ پُربار ۷۰ساله، با تمام پیوندهایی که با حوزه‌ های دانش و هنرِ زمانِ خود دارد، و نیز با درنظرگرفتن تحولات و جابه ‌جایی ‌هایش، آن هم در صفحه‌ هایی معدود، خواندن و درک آن را دشوار می‌ کند؛ این دشواری تا حدی نیز به دلیل این است که این گفت ‌وگو ابتدا به زبان فرانسوی انجام شده و در سال ۱۹۸۰ توسط انتشارات فلاماریون در پاریس به چاپ رسیده، و سپس به انگلیسی ترجمه شده و در سال ۱۹۸۳ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج انتشار یافته است.

سرای اهل قلم در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه همکف واقع شده و ورود به این نشست برای عموم آزاد است.