نشانه‌شناسی نگاه

سخنرانی با موضوع «نشانه‌شناسی نگاه» روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در موسسه بهاران برگزار می‌شود. دکتر حمیدرضا شعیری و دکتر مرتضی بابک معین سخنرانان این نشست هستند.

هدف از این نشست تخصصی بررسی نگاه و سازوکار معنایی آن در گفتمان‌های هنری و بافت‌های اجتماعی-فرهنگی است. در توضیح معرفی مباحث مطرح شده در این نشست آمده‌است:”بین دیدن و نگاه کردن تفاوت وجود دارد.کنش دیداری می‌تواند چیزی را ببیند ولی وارد عمل متمرکز نگاه کردن نشود.پس بین دیدن و نگاه کردن فاصله‌ای معنا دار وجود دارد.به‌طور طیفی هرچه عمل دیدن تیزتر شود به جریان نگاه کردن نزدیک‌تر می‌شویم.اما فراموش نکنیم که نگاه در زمان و مکان شکل می‌گیرد.بنابراین هر نگاهی موقعیتی،بافتی و فرهنگی است.

نشانه-معناشناسی نگاه به‌دنبال تبیین شرایط و فرایندی است که در آن نگاه با قابلیت‌های مختلف به بستری برای جریان معناسازی تبدیل می‌گردد.از میان نقش‌های مختلفی که نگاه به خود می گیرد می‌توان به نقش‌های نمایشی،کاربردی،تفننی،تصادفی،تداخلی،گریزان،متمرکز،آزاد و ممنوع اشاره نمود.پرسش اساسی در ارتباط با نگاه از دید نشانه-معناشناختی این است که بدانیم پشتوانه فرهنگی نگاه چیست؟چه تفاوتی بین نگاه بیولوژیک و ابزاری با نگاه زیباشناختی وجود دارد؟چگونه نگاه در جریان تعامل خود/دیگری توسعه یافته و هویتی دینامیک می‌یابد.چه تفاوتی بین نگاه پنهان و آشکار وجود دارد؟”

ورود برای علاقمندان در این نشست آزاد بوده و محل برگزاری آن در خیابان ولیعصر،بالاتر از زرتشت،کوچه نوربخش،پلاک ۲۱،موسسه بهاران خواهد بود.